הזרקות תוך-עיניות

במחלות ובמצבים שונים ניתן להזריק תרופות ישירות לחלל העין. היתרון בכך הוא שהתרופה מגיעה בריכוז גבוה מאוד קרוב לרקמה החולה ללא השפעה על כלל מערכות הגוף. כתלות במצב לעיתים יש צורך בהזרקות חוזרות כל חודש למשך חודשים ארוכים, ולעיתים מדובר בהזרקות בודדות.

 

ההזרקה מבוצעת בטכניקה סטרילית וכמעט בכל המקרים בהרדמה מקומית עם טיפות הרדמה בלבד. ההזרקה בשימוש במחט מיוחדת קצרה בקוטר 0.3 מ"מ. לאחר הפעולה המטופל משתחרר לביתו ואין צורך באשפוז.

הזרקות תוך-עיניות מומלצות למצבים הבאים

סוגי עדשות.png

חסימת כלי דם ברשתית

סוגי עדשות.png

רטינופתיה סכרתית

סוגי עדשות.png

AMD – ניוון רשתית הקשור לגיל

סוגי התרופות העיקריות להזרקה תוך-עינית

אבסטין

לוסנטיס

אייליה

אוזורדקס

כמו כל פעולה רפואית, ההזרקה כרוכה בסיכון קטן. הסיכונים העיקריים הם זיהום, דימום, כאבים, תחושת יובש ואי נוחות בעיניים. במקרים קיצוניים וחריגים מאוד עלולה להגרם פגיעה קשה בעין עד כדי עיוורון.

טיפולים וניתוחים נוספים

הזרקות1.png

אור הלייזר משמש ליצירת צלקת זעירה או חתך זעיר ברקמות שונות בעין מבחוץ וללא צורך בהכנסת מכשירים לעין. הטיפול מבוצע בהרדמה מקומית בטיפות הרדמה בלבד וללא צורך בזריקה או באשפוז.

ויטרקטומיה.png

חלל העין הפנימי מלא בזגוגית, מעין ג'ל צמיג שנמצא בעין באופן טבעי. בניתוח הויטרקטומיה רוב הג'ל מוצא מהעין ומוחלף בתמיסת מלח פיסיולוגית הדומה בהרכבה לנוזל הטבעי שנמצא בחלק הקדמי של העין.

קטרקט.png

בעין נמצאת עדשה טבעית שתפקידה לרכז את קרני האור המגיעות מהסביבה ברשתית לצורך קבלת תמונה ברורה. עם השנים וכתלות במחלות שונות ובנטיה הגנטית העדשה הופכת עכורה. העדשה העכורה מכונה קטרקט (ירוד).