ניתוח קטרקט

בתוך העין נמצאת עדשה טבעית שתפקידה לרכז את קרני האור המגיעות מהסביבה ברשתית לצורך קבלת תמונה ברורה. עם השנים וכתלות במחלות שונות ובנטיה הגנטית עדשה זו הופכת עכורה. העדשה העכורה מכונה קטרקט (ירוד). כאשר העכירות מפריעה לראיה ניתן להוציאה ולהחליפה בשתל עדשה מחומר פלסטי במהלך ניתוח קטרקט. שתל העדשה נשאר בעין לכל החיים ולהוציא מקרים חריגים אין צורך להחליפו.

בשיטה המודרנית המוצעת כיום ומתאימה לרוב הגדול של המטופלים הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית. לצורך ההרדמה משתמשים בטיפות מאלחשות בלבד ללא צורך בזריקת הרדמה. הניתוח אורך כחצי שעה ובמהלכו מסירים את התוכן הפנימי של העדשה באמצעות מכשיר אולטרסאונד הממיס את העדשה ושואב אותה. במקום העדשה משתילים עדשה מחומר פלסטי המתקפלת ומוזרקת לעין דרך חתך זעיר ונפרשת למקומה בתוך העין. הניתוח מבוצע על ידי כלים זעירים בקוטר 1-2 מ"מ. למעט מקרים נדירים הניתוח מבוצע ללא שימוש בתפרים.

סוגי העדשות המוצעות בניתוח קטרקט

עדשה מונופוקלית "רגילה"

מדובר בעדשה מעולה עם נסיון מצטבר של עשרות שנים ותוצאות יוצאות מן הכלל. עדשות מסוג זה הן השכיחות ביותר והבטוחות ביותר.

סוגי עדשות.png

עדשה טורית

עדשה המתאימה למטופלים מסויימים שמבנה העין שלהם אינו כדורי סימטרי אלא נוטה לצורת כדור פחוס. במקרים אלה ניתן להציע עדשה מורכבת "עם צילינדר" המאפשרת ראיה חדה יותר ומגבירה את הסיכוי לראיה טובה גם ללא תלות במשקפיים. עדשה זו מומלצת מאוד למטופלים עם צילינדר משמעותי בקרנית.

סוגי עדשות.png

עדשה מולטיפוקלית

סוגי עדשות שונים בטכנולוגיות שונות שמטרתן לאפשר ראיה טובה גם מרחוק וגם מקרוב גם ללא תלות במשקפיים. בפועל לא ניתן להבטיח ראיה טובה גם מרחוק וגם מקרוב ללא משקפיים ועלולות להגרם הפרעות בראיה בדרגות חומרה שונות. עדשות אלה נמצאות בשימוש שגרתי שנים רבות, אך הטכנולוגיה עדיין לא הבשילה, ולכן עדשות אלה מומלצות רק לחלק קטן מהמטופלים שחשוב להם מאוד לצמצם את התלות במשקפיים לרחוק ולקרוב, ומוכנים לקחת סיכון (קטן מאוד) של טשטוש ראיה, סינוור וצורך במשקפיים. במקרים נדירים ניתן להוציא את העדשה הזו בניתוח נוסף ולהחליפה בעדשה "רגילה".

סוגי עדשות.png

עיקר הניתוח מבוצע כאמור על ידי מכשיר האולטרסאונד. בחלקים מסויימים בניתוח המנתח יכול להעזר במכשיר לייזר בנוסף למכשיר האולטרסאונד. לשימוש במכשיר הלייזר יתרונות וחסרונות ובחשבון כללי אינו משנה את התוצאה הסופית מבחינת המטופל.

לאחר הניתוח המטופל משתחרר לביתו ולהוציא מקרים חריגים אין צורך באשפוז.

כמו כל פעולה רפואית, ניתוח הקטרקט כרוך בסיכון קטן. הסיכונים העיקריים הם זיהום, דימום, כאבים, תחושת יובש ואי נוחות בעיניים, צניחת עפעפיים או צורך בניתוחים חוזרים. במקרים קיצוניים וחריגים מאוד עלולה להגרם פגיעה קשה בעין עד כדי עיוורון.

טיפולים וניתוחים נוספים

הזרקות1.png

אור הלייזר משמש ליצירת צלקת זעירה או חתך זעיר ברקמות שונות בעין מבחוץ וללא צורך בהכנסת מכשירים לעין. הטיפול מבוצע בהרדמה מקומית בטיפות הרדמה בלבד וללא צורך בזריקה או באשפוז.

הזרקות.png

במחלות ובמצבים שונים ניתן להזריק תרופות ישירות לחלל העין. היתרון בכך הוא שהתרופה מגיעה בריכוז גבוה מאוד קרוב לרקמה החולה ללא השפעה על כלל מערכות הגוף. כתלות במצב לעיתים יש צורך בהזרקות חוזרות.

ויטרקטומיה.png

חלל העין הפנימי מלא בזגוגית, מעין ג'ל צמיג שנמצא בעין באופן טבעי. בניתוח הויטרקטומיה רוב הג'ל מוצא מהעין ומוחלף בתמיסת מלח פיסיולוגית הדומה בהרכבה לנוזל הטבעי שנמצא בחלק הקדמי של העין.